1

Uyuşturucu tacirlerinin yeni zehiri: Selvi otu
Uyuşturucu Madde Bağımlılıkları ve Alkolizm ile Mücadele Federasyonu (UBAM), zehir pazarının yeni uyuşturucu bitkisi olan 'salvia divinorum'a karşı uyardı. Türkiye'de uyuşturucu statüsünde bulunmayan madde, uyuşturucu pazarında 'selvi otu' adıyla satılıyor.

Madde bağımlılığı konusunda oldukça önemli çalışmalar yürüten ve birçok bağımlıyı bağımlılık tuzağından kurtararak büyük başarılara imza atan Uyuşturucu Madde Bağımlılıkları ve Alkolizm ile Mücadele Federasyonu (UBAM) Genel Müdürü İsmail Karakaş, kamu kurumları ve vatandaşları yeni uyuşturucu bitkisi olan ‘salvia divinorum’a karşı uyardı.

ZEHİR TACİRLERİ ALTERNATİF MADDE ARAYIŞINA GİRDİ

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan UBAM Genel Müdürü İsmail Karakaş, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı'nın başarılı çalışmalarıyla çok fazla miktarda hint kenevirinin yok edilmesi ve ölümcül bonzai maddesinin satışının engellenmesinin uyuşturucu baronlarını alternatif madde arayışına ittiğini belirtti. 

BONZAİNİN YERİNE BUNU KOYMAYA ÇALIŞIYORLAR

UBAM’A yapılan müracaatlar ve yürüttükleri araştırma faaliyetleri sonucunda Türkiye’ye yeni bir uyuşturucu çeşidinin girdiğini ve söz konusu maddenin üretilerek satılmaya başladığını tespit ettiklerini kaydeden Karakaş, “Özellikle bonzai maddesinin yerine konulmaya çalışan söz konusu madde maalesef bonzainin yoğun kullanıldığı bölgelerde pazarlanmaya başlanmıştır. Tamamen doğada yetiştirilerek kurutulan ve tütün haline getirilerek kullanılan madde yine bonzai ve esrar maddelerinde olduğu gibi sigara içerisinde bong ve kova yöntemleriyle kullanılmaktadır” dedi.

HALÜSİNASYON, HİSTERİK KAHKAHALAR, BİRDEN FAZLA MEKANDA BULUNMA HİSSİ

Türkiye’de uyuşturucu madde statüsünde bulunmayan ilgili maddenin uyuşturucu madde pazarında “selvi otu“ adıyla satıldığına dikkat çeken Karakaş, “Bu bitki kullanımda olup, kullanımı ve satışı suç kapsamında bulunmamaktadır. Meksika'nın Oaxaca Sierra Mazateca bölgesinde doğal olarak bulunan entojenik bir bitkidir. Bilinç değiştirici özellikleri nedeniyle Mazatec şamanları tarafından iyileştirme ve evreni keşif amaçlı olarak yüzyıllardır kullanılmaktadır. Kullanım kökeni Aztek yerlilerine ve daha öncesine dek gider. Salvia divinorum temel etken madde olarak Salvinorin A içerir ve kullanımı dozajına bağlı olarak halüsinasyon görmeye yol açar. Kullanımın ardından kontrol edilemeyen histerik kahkahalar, objelere dönüşme hissi (mum, sandalye, sebze, her şey) üst üste gelen gerçeklikler, aynı anda birden fazla mekanda bulunma hissi, vücut ya da kimlik kayboluşu hissi, iki boyutlu dünyaya giriş, geçmişten mekanları ziyaret etmek, garip fiziksel hisler, çekiliyor ya da çevirilip bükülüyor gibi hislere neden olmaktadır” dedi.

“SIRTINDA PARAŞÜT VAR SANIP CAMDAN ATLAYABİLİR"

Tek başına denenmesinin oldukça tehlikeli olduğunu kaydeden Karakaş, “Maddenin kullanan kişiye sırtında paraşüt olduğu hissi verdiğinden camdan atlama, duvarlardan geçilebileceğini düşündürmesi ve kendisini kontrol edemeyerek zarar vermesi mümkün hale gelmektedir. Yoğun kullanımda halüsinasyon etkisi olan ürün, Amerika ve Hollanda başta olmak üzere diğer Avrupa ülkelerinden de tedarik edilebilmektedir. 

“DEVLET VE MİLLET OLARAK ÖNLEM ALMALIYIZ”

Söz konusu maddenin getireceği tehlikeler konusunda ilgilileri bilgilendiren Karakaş, “Biz bonzainin Türkiye’ye girmeye başladığı ilk dönemde yine kamuyu ve vatandaşlarımızı uyarmıştık. Ancak önlemlerin biraz geç alınmasından kaynaklı çok ciddi ölümler ve yıkımlarla karşılaşarak birçok insanımızı kaybetmiştik. Özellikle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun bağımlılıklarla ilgili oldukça önemli adımlar attıkları ve kararlar verdikleri bir dönemde yeni bir maddenin daha insanlarımızı yok etmesine izin vermeyeceklerine bütün yüreğimizle inanıyoruz. Biz konuyu Sağlık Bakanlığı'nın ilgili birimine yazılı olarak bildirdik. Ankara Narkotik Suçlarla Mücadele Birimi'ne durumu anlattık. İnşallah bu kez erken uyarı sistemini çalıştırarak gerekli önlemleri devlet ve millet olarak alacağız” dedi. 
http://www.posta.com.tr/turkiye/HaberDetay/Uyusturucu-tacirlerinin-yeni-zehiri--Selvi-otu.htm?ArticleID=312480
20-11-2015İHA
İlgili Aramalar:

Yorum Gönder Blogger

DİKKAT!
İfadeler şekiller, jpg, gif, png,bmp formatlarında resim, foto, video, müzik ekliyebilirsiniz.Resim eklemek için-- [img] resim linki [/img] // Müzik eklemek için :-- [nct]Müzik linki [/nct] Youtube Video ekleme:-- [youtube] Youtube Video Link [/youtube] Link kapanış kutucukların arasına boşluk bırakın
***KÜFÜR HAKARET İÇEREN YORUMLAR SİLİNECEKTİR***
Gülen ifade eklemek için işaretleri kullanın
:) (: :)) :(( =)) =D> :D :P :-O :-? :-SS :-t [-( @-) b-(

 
Top