0
Bingöllü dokuz çocuk annesi Belkısa Dalgın ağabeyinin kaynanası, gelininin üvey annesi, yeğenlerinin ise üvey ninesi. Bu inanılmaz tabloyu oluşturan ise 43 yıl önce verilen karar...

Bingöllü 9 çocuk annesi Belkısa Dalgın ağabeyinin kaynanası, gelininin üvey annesi, yeğenlerinin ise üvey ninesi. Bu inanılmaz tabloyu yaratan ise 43 yıl önce verilen bir berdel kararı.

Merkez Karşıyaka Mahallesi’nde, derme çatma bir barakada yaşam mücadelesi veren dokuz çocuk annesi Belkısa Dalgın’ın yaşam öyküsü adeta bir film senaryosu gibi. Sekiz çocuğunu evlendiren, yanındaki tek çocuğuyla tek odalı barakada yaşayan Dalgın inanılmaz yaşam öyküsünü şöyle anlatıyor:

“Ağabeyim bir kıza aşıktı. Başlık parası yerine ağabeyimin 60 yaşındaki kayınbabası ile evlendirdiler beni zorla. Berdel edildim yani. 43 yıl önce, henüz 12 yaşındaydım evlendirdiklerinde. Bu yüzden de ağabeyimin hem kardeşi hem de kaynanası sayılıyorum. Ağabeyimin eşi de, yani yengem üvey kızım konumunda. Ağabeyimin çocukları hem yeğenim hem de torunum oluyor. Bazen kim kimdir bende karıştırıyorum.”

Kocası öldürüldü, köyü boşaltıldı

Berdelin ardından bölgedeki çatışmalarda ikinci darbeyi vuruyor Belkısa Dalgın’a. Yaşlı kocası “Devlet muhbiri” diye öldürülmüş, köye güvenlik gerekçesiyle boşaltılmış. “Ova köylerinde pancara gittim. Çocuklarıma bakmak zorundaydım. Daha sonra temizlik yapıyordum, merdiven temizliyordum. Çok çektim, ben de çöktüm. Sekiz çocuğumu evlendirdim. Şu anda yanımda tek bir çocuğum var “ diyen kadının tek isteği başını sokacağı, kendisine ait küçük bir ev. (Taraf)

Yorum Gönder Blogger

DİKKAT!
İfadeler şekiller, jpg, gif, png,bmp formatlarında resim, foto, video, müzik ekliyebilirsiniz.Resim eklemek için-- [img] resim linki [/img] // Müzik eklemek için :-- [nct]Müzik linki [/nct] Youtube Video ekleme:-- [youtube] Youtube Video Link [/youtube] Link kapanış kutucukların arasına boşluk bırakın
***KÜFÜR HAKARET İÇEREN YORUMLAR SİLİNECEKTİR***
Gülen ifade eklemek için işaretleri kullanın
:) (: :)) :(( =)) =D> :D :P :-O :-? :-SS :-t [-( @-) b-(

 
Top